Skóra tłusta- czyli o odchudzaniu skóry inaczej :)

Kiedy stwierdzamy, że mamy do czynienia ze skórą tłustą to diagnozujemy ten problem po nadmiernej aktywności gruczołów łojowych na całej powierzchni twarzy, a także na klatce piersiowej i plecach.

Z cerą tłustą męczą się głównie osoby młode, w wieku dojrzewania, ale także coraz więcej dorosłych.  Często dodatkowym problemem, z jakim borykają się osoby obdarzone skórą tłustą jest trądzik. Za zaburzenia pracy gruczołów łojowych odpowiedzialne są hormony, ale także niewłaściwa pielęgnacja skóry tłustej (szczególnie nadmierne jej przesuszanie) oraz niedobory witamin A,E,B2, ryboflawiny i kwas nikotynowy PP.

Jeżeli obserwujesz u siebie te cechy, możesz być pewny, że masz skórę tłustą:

 • szarawy koloryt związany z pogrubionym naskórkiem
 • przebarwienia potrądzikowe, pozapalne
 • wydzielane w nadmiarze sebum (efekt błyszczenia i świecenia, bardzo szybko po umyciu twarzy)
 • zaskórniki otwarte (widoczne w postaci czarnych punktów, które są wynikiem utlenienia keratyny) i zamknięte (postać grudki) w miejscu ujścia mieszka włosowego

CERA TŁUSTA PREDYSPONUJE DO ROZWOJU TRĄDZIKU, A ZMIANY TRĄDZIKOWE POWSTAJĄ NA SKUTEK:

 • zbyt silnej aktywności gruczołów łojowych (nadmiernego wydzielania sebum)
 • zwiększonem rozwojowi flory bakteryjnej (szczególnie Propionibacterium acnes)
 • reakcjom zapalnym
 • anormalnej keratynizacji mieszka włosowego

 

Pielęgnacja

Produkty pielęgnacyjne powinny działać na kilku płaszczyznach jednocześnie. Sebostatycznie (ograniczając produkcję sebum); bakteriostatycznie (aby utrzymać w ryzach poziom flory bakteryjnej, która wpływa na nadkażenia skóry); matująco; łagodząco podrażnienia; keratolitycznie (pozwalając na udrażnianie ujść gruczołów łojowych). Dlatego do mycia skóry należy używać produktów o zbliżonym pH do pH skóry, skóra powinna być zawsze umyta dokładnie wodą, a następnie stonizowana. Nie zaleca się produktów, które w składzie mają alkohol, ponieważ spowodują chwilowe polepszenie stanu skóry, a następnie w wyniku silnego przesuszenia, skóra zacznie nadprodukcję sebum. Skóra tłusta wymaga nawilżania, dlatego należy stosować produkty o niskiej zawartości fazy tłuszczowej, najlepiej w postaci hydrożeli lub emulsji. Dlatego nie zaleca się olejowania skóry (moda na oleje roślinne- nie sprawdzi się w pielęgnacji tej skóry)- ponieważ mają one właściwości komadogenne (zapychające). Na ogniska zapalne skóry tłustej z tendencją do trądziku można stosować punktowo np. produkty z kwasem salicylowym, który w szybki sposób wyciszy ogniska zapalne, nie powodując przy tym przesuszania skóry lub produkty na bazie cynku, który będzie działał osuszająco na wykwity ropne i grudki.

Innowacyjna Kosmetologia rekomenduje dwa produkty na zmiany trądzikowe:

PAYOT Pâte Grise L’ Originale- na bazie cynku i ichtiolu (które wyregulują powstawanie sebum, działają przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie

DERMAQUEST DermaClear Serum- z zawartością 2% kwasu salicylowego (który po zastosowaniu na stan zapalny przenika do mieszka włosowego i udrażnia go), a także 5% kwas azelainowy, 10% kwas glikolowy i 5% kwas mlekowy, które przyspieszają proces gojenia, jednocześnie nawilżając i regulując proces keratynizacji ( złuszczania) naskórka. Także do pielęgnacji całej skóry tłustej i trądzikowej znajdziesz u nas kosmetyki profesjonalne, które zawsze dobieramy indywidualnie.

 

W pielęgnacji gabinetowej dla cer tłustych i trądzikowych też mamy kilka propozycji:

 • PEELING DYNIOWY DERMAQUEST- Serię 4 zabiegów wykonanych w co 21- dniowych odstępach czasu. Podczas tej terapii dochodzi do silnego złuszczania skóry trwającego do 6 dni po wykonaniu zabiegu, co w konsekwencji reguluje produkcję sebum, rozjaśnia skórę i przebarwienia, niweluje zmiany ropne, krosty i zaskórniki, a pory stają się mniej widoczne
 • AZELAIC PEEL DERMAQUEST- Seria 6 zabiegów wykonana co 7 dni, pozwala na zmniejszenie stanów zapalnych, krost, grudek i zaskórników, obkurczają się ujścia gruczołów łojowych, przez co zmniejsza się łojotok, powierzchnia i koloryt skóry ulegają wyrównaniu. Nie dochodzi do silnego złuszczania naskórka, a jedynie może wystąpić lekkie „gumkowanie się skóry”.
 • RYTUAŁ OCZYSZCZANIA PAYOT- zabiegi mające na celu regulację gruczołów łojowych, zmniejszenie produkcji sebum, zmatowienie skóry. Zastosowany podczas zabiegu peeling gruboziarnisty na bazie pestek grejpfruta, olej z pestek winogron i kapsułki Purisoft oczyszcza głęboko skórę, pozostawiając ją wygładzoną. Jeśli zanieczyszczenie skóry jest mocne, a nie ma stanów ropnych dodatkowo wykonujemy mikrodermabrazję. Podczas zabiegu nakładamy też maskę algową z ekstraktem z mięty chilijskiej i kaolinem, które regulują wydzielanie sebum, działają bakteriostatycznie i odnawiają komórki skóry. Zabiegi wykonujemy w zależności od potrzeb nie częściej niż co 3 tygodnie.

 

Jeśli chcesz odchudzić swoją skórę z nadmiaru zaskórników, zanieczyszczeń i sebum Innowacyjna Kosmetologia i nasze zabiegi są właśnie dla Ciebie! Zapraszamy!

 

Mgr kosmetologii Paulina Dmuchowska

 

 1. Noszczyk M., „Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska”, wyd. lekarskie PZWL, 2011, str 116-129
 2. Kamińska A., Jabłońska K., Drobnik A., „Praktyczna kosmetologia krok po kroku Kosmetologia Twarzy”, wyd. lekarskie PZWL,2015, str 33-41
 3. Materiały szkoleniowe marki DERMAQUEST i PAYOT

Leave a Comment