Mezoterapia igłowa- co to za zabieg? Powody dla których warto to robić?

Mezoterapia to terapia skóry, której początki sięgają 1952 r., kiedy to francuski lekarz Michel Pistor podawał za pomocą licznych powierzchniowych iniekcji prokainę wokół małżowiny usznych. W latach 70. XX wieku zaczął on stosować mezoterapię w celach kosmetycznych. Pistor wprowadził tą metodę do leczenia schorzeń tkanek pochodzących z mezodermy (jednego z trzech listków zarodkowych).

Zabieg polega na śródskórnym lub podskórnym (od 0,5 do 4 mm) podawaniu substancji lub mieszanek substancji o działaniu regenerująco- odbudowującym struktury skóry w celu leczenia zmian o podłożu kosmetycznym. Iniekcji dokonuje się najczęściej za pomocą igły i strzykawki. Materiał podaje się tak, aby wytworzyły się grudki w równych odstępach. Celem mezoterapii w zabiegach estetycznych jest uzyskanie rewitalizacji skóry, zwiększenia napięcia, grubości i elastyczności skóry. Za pomocą ostrzykiwania skóry substancjami aktywnymi możemy zlikwidować lub znacznie zmniejszyć widoczność blizn, cellulitu, przebarwień, rozstępów, a także zająć się problemem łysienia. Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu są: alergia, ciąża i karmienie piersią, niewyrównana cukrzyca, stany zapalne i ropne na obszarze zabiegowym, opryszczka w fazie aktywnej, kolagenozy, nowotwory oraz stosowane leków przeciwkrzepliwych oraz retinoidów. Do mezoterapii wykorzystuje się wiele substancji pochodzenia naturalnego, witamin oraz leków. Jedną z najpopularniejszych substancji aktywnych działających silnie odmładzająco na skórę jest kwas hialuronowy.

W Innowacyjnej Kosmetologii pracujemy na produktach posiadających Certyfikat Unii Europejskiej (CE), który zapewnia bezpieczeństwo klientom o największej staranności podczas produkcji substancji i wykorzystaniu tylko dopuszczonych do iniekcji substancji. Zabieg składa się z kilku etapów: dokładny wywiad i ustalenie celu terapii, dokładne oczyszczenie skóry poddawanej zabiegowi, nałożenie produktu znieczulającego i pozostawienie go na godzinę na skórze, po upływie określonego czasu zmycie substancji znieczulającej (lidokainy) i zdezynfekowanie skóry, podanie substancji aktywnych za pomocą odpowiedniej techniki wkłucia, po założeniu depozytów substancji ponowne zdezynfekowanie skóry i nałożenie specjalnego produktu pielęgnacyjnego. Zabieg jest praktycznie bezbolesny, po zabiegu można wrócić do normalnej aktywności, choć zaleca się do całkowitego wchłonięcia preparatu i zniknięciu efektu grudek powstrzymanie się od aktywności fizycznej, korzystania z gorących kąpieli, sauny, a także nakładania makijażu. Na kilka dni dobrze jest też zrezygnować z ekspozycji na promieniowanie UV, przy jednoczesnym stosowaniu produktów ochronnych z filtrami w celu zabezpieczenia skóry przed powstaniem przebarwień.

Mgr kosmetologii Paulina Dmuchowska

 

Piśmiennictwo:

  1. Pistor M.: What is mesoterphy? Chir. Dent. Fr. 1976; 46: 59-60.
  2. Noszczyk M., „ Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska”, wyd. lekarskie PZWL, 2011.
  3. materiały szkoleniowe Europejskiego Centrum Lekarzy Medycyny Estetycznej.

Leave a Comment